عضويت در خبرنامه
آرشيو مطالب
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
پشتيباني
جستجوي مطالب
Google
palayeshcood.sabablog.com
کمبود آهن در گیاهان علوفه ای و راه های درمان با کود آهن

دسته بندی: مقالات کود

برچسب ها: 

گیاهان علوفه ای دارای ساختار چهار کربنه بخش وسیعی از سطح زیر کشت زمین های زراعی سراسر دنیا را تشکیل داده اند. که به طور عمده در مناطق جغرافیایی خشک و نیمه خشک رشد می کنند. ذرت، ارزن، سورگوم و… در بخش های زیادی در نواحی خشک تا نیمه خشک جهان کشت می شود و تقریبا سهم قابل ملاحظه ای را در تغذیه انسان ها و دام در کشورهای آمریکایی، آسیایی و آفریقایی دارند. گیاهان علوفه ای گفته شده تقریبا حدود ۳۵تا۴۹ درصد از محصولات زراعی در قاره آسیا را تشکیل می دهند. یکی از مشکلات اساسی در تولید این گیاهان علوفه ای کمبود عناصر ریز مغذی کم مصرف(micro element) از جمله آهن می باشد. با مصرف کود آهن به شکل محلول پاشی و طی دوره های زمانی مشخص می توان محصولات مرغوبی را بدست آورد. با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط محققان به این نتیجه رسیده اند که گیاهانی علوفه ای مانند ذرت با تراوش ترکیبات خاصی به نام فیتو سیدرو فور می توانند باعث افزایش قابلیت جذب آهن از خاک شوند اما با این خاصیت نیز به دلیل ریشه های سطحی و افشان، این خصیصه در آن ها کم رنگ شده که می توان جهت رفع این مشکل با ترمیم گیاه به شکل مصرف کود آهن در بهبود ریشه کمک کرده و خاصیت جذب آهن را در این گیاهان بالا برد.

کمبود آهن در گیاهان علوفه ای و راه های درمان با کود آهن

کمبود آهن در گیاهان علوفه ای و راه های درمان با کود آهن

مصرف کود آهن به شکل محلول پاشی جهت گیاهان علوفه ای

استفاده از کود آهن به شکل محلول پاشی یکی از راه های بسیار موثر جهت پاسخ دهی گیاهان علوفه ای است این روش باعث صرفه جویی در مقدار مصرف کود آهن شده و سطح وسیعی را می توان به وسیله محلول پاشی مورد تغذیه کود قرار داد به خصوص این روش زمانی که ریشه توان لازم برای جذب عناصر غذایی ضروری گیاه را از خاک را ندارد می تواند بسیار مفید واقع شود. باید در نظر بگیریم انواع دیگر کود آهنمانند سولفات آهن نیز وجود دارند ولی کارایی و عملکرد لازم را جهت گیاه ندارند زیرا آهن اضافه شده به خاک در این روش سریعا هیدارته شده و به شکل هیدروکسید آهن رسوب می نماید و در واقع عملا برای گیاه قابل استفاده نمی باشد.

منبع:

http://palayeshcood.com/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D9%88%D8%AF/%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D9%87%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%81%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF.htmlامتياز : نتيجه : 3 امتياز توسط 37 نفر مجموع امتياز : 115


برچسب : کمبود آهن در گیاهان علوفه ای و راه های درمان با کود آهن, ,
تعداد بازديد : 33

تاريخ : دوشنبه 25 بهمن 1395 زمان : : | نويسنده : | لينك ثابت |

علایم کمبود آهن در ریشه و مصرف کود آهن جهت رفع مشکلات

دسته بندی: مقالات کود

برچسب ها: 

از جمله نشانه های عمده بر کمبود آهن در گیاهان با بروز علایم آن روی برگ ها آشکار می گردد و کمبود آهن باعث جلوگیری از عملکرد کلروپلاست در گیاه می گردد. اما طبق تحقیقات مختلف، علائم کمبود آهن در ریشه بسیاری از گیاهان نیز اثر گذاشته و باعث تغییرات ظاهری ریشه می شود از جمله علایم کمبود آهن در ریشه:
*افزایش قدی و طویل شدن اندازه ریشه است. *قطر انتهای ریشه افزایش پیدا می کند*تشکیل شدن تارهای کشنده ریشه به مقدار زیاد.* تشکیل سلول های گذرگاهی در ریزودرم که با علایم کمبود آهن بر مقدار آن ها افزوده می شود ( این بخش جز اصلی سازوکار تنظیمی جهت افزایش یافتن آهن در گیاهان است و تنها در گیاهانی مشاهده می گردد که توانسته اند محیط ریشه خود را اسیدی کنند). سلول های گذرگاهی چه عملکردی دارند؟ این سلول های در جابجایی مواد نقش مهمی داشته و دارای فعالیت سوخت و سازی زیادی می باشند. سلول های گذرگاهی ریزودرم در ریشه هایی که با کمبود آهن مواجه شده اند در جایگاه پمپ های خروج هیدروژن قرار می گیرد و باعث رهاشدن ترکیبات فنولی در گیاه می شود. چناچه آهن در گیاه با مصرف کود آهن تامین شود طی یک یا دو روز سلول های گذرگاهی از بین می روند.
زمانی که مقدار آهن از اندازه طبیعی کمتر است تغییرات دوره ای در شکل ظاهری ریشه و هم چنین مقدار تحریک ریشه در مقدار تغییرات ph محیط و مقدار جذب آهن دیده می شود. تمام این موارد با مصرف کود آهن متناسب با پذیرش گیاه رفع خواهد شد.

علایم کمبود آهن در ریشه و مصرف کود آهن جهت رفع مشکلات

علایم کمبود آهن در ریشه و مصرف کود آهن جهت رفع مشکلات

مصرف کود آهن جهت بهبود عملکرد ریشه گیاهان

همان طور که گفته شد با بروز کمبود آهن اولین مشکلات بر روی برگ ها و ریشه دیده می شود که با مصرف کود آهن با ترکیب مناسب خاک و گیاه، می توان علایم مشکل ساز گیاه به خصوص مشکلات ایجاد شده در ریشه را رفع نمود. از جمله مزیت های استفاده از کود آهن بر ریشه گیاه می توان به افشان کردن ریشه و رشد آن به شکل عرضی عنوان کرد این حالت سبب جذب آب و دریافت مواد معدنی راحت تر به گیاه توسط ریشه می گردد با مصرف کود آهن علایمی چون ریزودرم را ظرف مدت کوتاهی رفع می گردد.


منبع:

http://palayeshcood.com/%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d9%88%d8%af/%d8%b9%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%85-%da%a9%d9%85%d8%a8%d9%88%d8%af-%d8%a2%d9%87%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%db%8c%d8%b4%d9%87-%d9%88-%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%da%a9%d9%88%d8%af-%d8%a2%d9%87%d9%86-%d8%ac.html


امتياز : نتيجه : 3 امتياز توسط 48 نفر مجموع امتياز : 147


برچسب : علایم کمبود آهن در ریشه, مصرف کود آهن جهت رفع مشکلات, ,
تعداد بازديد : 34

تاريخ : پنجشنبه 14 بهمن 1395 زمان : : | نويسنده : | لينك ثابت |

عناوين آخرين مطالب ارسالي
امارگیر سایت